Kõrvitsapüreesupp on ju nii tavaline…
Aga see supp on eriline, mõnusalt kreemine kõrvitsapüreesupp on ka vürtsikas ja siidine, millele lisavad särtsu lisaks vürtsidele ka särtsu ingver ja tšilli. Maitsesügavust ja tasakaalu toob siia veel kookospiim…mmmm! 😋 Ahjus röstitud köögiviljad toovad välja selle eriti magusa ja mõnusa kõrvitsa maitse ning lisandeid võid valida lõputult! Kui otsustad, et täna on minu Taimne Teisipäev või ei tahagi midagi loomset, siis võid juustu pealt ära jätta või paned suisa vegan versiooni sinna peale – saadki ühe hea ja maitsva vegan kõrvitsasupi. Supis endas ju midagi muud polegi.
Kuidas süüa või serveerida kõrvitsapüreesuppi?
See kõrvitsapüreesupp on sobilik süüa nii liha, mereandide kui ka juustuga – valikuid on palju! Lisaks on see supp hea nii soojalt kui ka külmalt. Ameerika Ühendriikides on see kõrvitsasupp populaarne tänupühade roog. Kusjuures roa erinevad versioonid on tuntud paljudes Euroopa riikides ning samuti ka näiteks Austraalias. Kõrvitsasupp oli näiteks ka Vietnami sõja ajal Põhja-Vietnami vangilaagrites sõjavangide põhitoode. Kusjuures mu vanaemale meeldib ka teha seda, aga tema kõrvitsasupp on veidi teistsugune – tema teeb oma kõrvitsapüreesuppi manna ja piimaga, selline “old-school”, aga vanaema oma on muidugi super hea! Kuidas teie vanavanemad/vanemad kõrvitsasuppi teevad?
Mida veel kõrvitsapüreesupi kõrvale nautida?
Kui kõrvitsapüreesupp võiks olla taimne, siis võid ära jätta feta juustu või asendada selle taimse alternatiiviga! Võid teha siia kõrvale näiteks RÖSTITUD KIKERHERNEID, mis lisavad nii valku, tekstuuri kui ka ülihead maitset! PS! Neid kikerherneid võid vabalt ka endale filmiõhtuks teha, sobivad imehästi niisama krõbistamiseks! 😉 Lisaks ei saa ka mainimata jätta, et isetehtud CIABATTA on siia kui rusikas silmaauku – lihtsalt ideaalne! Kui rääkisime lisandidest, siis minule meeldib süüa antud suppi eriti veel krevettidega, siia juurde sobivad ideaalselt ka minu AASIAPÄRASED TERAVAD KREVETID.
NB! Retseptis pole välja toodud vee kogust – soovitan kasutada keedetud vett ning lisada seda oma maitse järgi. Kui Sul on tunne, et ei tahagi suppi teha, siis lisa vett vähem ja saad täpselt endale sobiva paksusega püree! 😍
Kreemine kõrvitsapüreesupp
Koostisosad
Koostisosad:
- 800 g puhastatud muskaatkõrvitsat
- 2 vart sellerit
- 2 porgandit
- 30 g porrut
- 1 suur sibul või 2 väiksemat
- 1 suur küüslauguküüs
- poole pöidla jagu ingverit
- 0,3 tl muskaatpähklit
- 0,5 tl kuivatatud tšillit
- 1,5 tl Himaalaja soola
- 1,25 tl kurkumit
- Värske rosmariin/tüümian
- 200 ml kookospiima
- 1 spl universaalset maitseainet (või 1 puljongikuubik või isetehtud puljongit)
- 25 ml oliiviõli
Peale:
- 50 g feta juustu
- Värsket tüümianit või rosmariini
- Soovi korral röstitud kikerherneid
Juhised
Retsept:
- Puhasta ja haki jämedalt köögiviljad.
- Maitsesta maitseainetega.
- Rosmariinioksast saad maitsed välja, kui noa nüri osaga purustad seda natukene. Vt videost.
- Küpseta 220°C ahjus 40-45 minutit või vastavalt vajadusele, kuni köögiviljad muutuvad kuldpruuniks.
- Eemalda rosmariin ning tüümian ning lisa kogu plaadi sisu blenderisse.
- Lisa kookospiim, universaalne maitseaine/puljong ning blenderda.
- Vastavalt soovile ja vajadusele lisa keedetud vett (sellega saad supi paksust ise reguleerida).
- Serveeri feta juustu, värskete ürtidega ning röstitud kikerhernestega, kõrvale röstitud saia või ciabattat.
Video
Toitealane väärtus
Tõesti üks parim kõrvitsasupp, mida olen proovinud! Ja need kikerherned annavad nii palju juurde sellele supile! Super! 😍
Aitäh Sulle! Tõesti, need kikerherned sovivad imeliselt sinna peale! 😇😇
Kui palju puljongit peaks panema?
Hei, kui mina näiteks eelmine nädal tegin seda kõrvitsapüreesuppi, siis panin ainult ühe isetehtud puljongikuubiku (kokku keedetud ja külmutatud puljongi”jää”kuubik). Aga isetehtud tavalisest puljongist võiks panna umbes pool liitrit (selle võrra siis vähem vett lihtsalt).