Pizza või pitsa?!
Pizza on rahvuvaheline toit, mis on alguse saanud siiski Itaaliast. Sealt tulenevalt kirjutatakse rahvusvaheliselt ja itaalia keeles “pizza” ja eesti keeles on see sõna siiski “pitsa“. Itaalia pizzat iseloomustab krõbe ning imeõhuke põhi, mille kohta võiks öelda, et peaaegu isegi paistab läbi. Ameerika tüüpi pitsa on paksupõhjaline ja pigem pehme koos rohke kattega. Itaalia tüüpi pitsa aga pigem lihtne ja krõbe taigen koos mõningate koostisosadega. Selliselt saavad ka kõik koostisosad ilusti välja paista ja endast parima anda! Aga nagu Sa tead, siis ma olen eelnevalt ka juba teinud LILLKAPSAPITSAT, mis on samuti imeline! 😍
Peetri pizza, Dodo pizza ja see RO pitsa?! Miks teha üldse seda pitsat?
Ma ütlen ausalt – kui vahest laisk olla, siis on hea tellida pitsat mujalt. Kui aga räägime sellest armastusega ja omatehtud pitsast, siis selle vastu ei saa midagi! Kui räägime üldse väljas pitsa tellimisest, siis minu lemmik on tihtipeale hoopiski Pizzakiosk! Ameerika tüüpi pitsa ning uhkusega (võin vist öelda?!), et minu kodulinnast alguse saanud suur frantsiis! 😁 Tegelikkuses on ise pitsat tehes alati üks ja sama, mis kõikide teiste toitudega ise tehes – Sa saad alati lisandid ja koostisosad valida just sellised nagu Sa ise tahad! Kui tahad teha näiteks MARINARA KASTME teravama, saad panna lihtsalt veidi rohkem tšillit, kui ei armasta teravat, jätad tšilli lihtsalt ära – nii lihtne see ongi! 😇
Pitsa retsept…
Minu pitsataigen on äärmiselt kerge ja lihtne valmistada – selleks on vaid loetud koostisosad – 00 tüüpi nisujahu (Eestis keegi seda ei tooda, niiet pead vaatama Itaalia vms riigi tooteid), durum ehk kõva nisujahu, suhkur, kuivpärm, oliiviõli, KÜLM vesi, veidi ka käesooja vett ning soola. Miks me kasutame külma vett? Et jahu liialt ei paisuks taigna tegemisel – see hoiab selle ilusti elastse ja pehmena.
Mis on 00 tüüpi nisujahu?
00 tüüpi nisujahu on Itaalia jahu, mis on eriti peene jahvatausega (võiks isegi öelda, et siidine) ning suurema valgusisaldusega kui tavalised jahud. See teeb sellest valmistatud taigna eriti pehmeks, elastseks ja hästi voolitavaks – kui Sul ei ole võimalik saada 00 tüüpi nisujahu, siis võid kasutada ka täiesti tavalist 550 tüüpi nisujahu või muud endale kättesaadavat. Parima pitsa jaoks aga soovitan just kindlasti 00 tüüpi nisujahu kasutada. Vaata SIIT Google otsingust ka inglise keelseid vasteid, et miks just kasutada 00 tüüpi nisujahu (inglise keeles ka “00 type wheat flour” või “double 0 wheat flour“).
Mida võiks veel Itaalia köögist nautida?
Itaalia köök on imeline ja üks minu lemmikuimaid – teate ju isegi, et minu lemmik KREVETIPASTA – on juba megapopp ja imehea! Lisaks HERNERISOTO – mmmmm! 😋 Ja see TERVISLIK CAESARI SALAT on lihtsalt imeline ja kergem versioon tavalisest klassikalisest Caesari salatist! 😇 Kuid ära ei tasu unustada ka just seda KANABURGERIT – suvi on ju kohe ukse ees ja grillihooaeg saab täiega avatud! Või hoopiski seda KOOREST KANAPASTAT SIDRUNISES VIINAKASTMES! 😍
Pizza ehk Itaalia pitsa
Koostisosad
Põhi:
- 480 g 00 tüüpi nisujahu "Monitoba"
- 50 g durum nisujahu
- 280 g külma vett
- 50 g käesooja vett
- 30 g Extra Virgin oliiviõli
- 8 g peensoola
- 10 g suhkrut
- 2 tl kuivpärmi
Katteks:
- ~240 g marinara kastet
- 140 g parmesani või Valio Fortet
- 140 g Gouda juustu
- 140 g sinihallitusjuustu
- 200 g suitsutatud kanafileed
- 160 g ananassi
Juhised
- Pane tassi käesoe vesi, suhkur ja kuivpärm, sega läbi ning oota kuni segu vahutama hakkab.
- Samal ajal kaalu miksrikaussi jahud ning lase neil läbi seguneda.
- Lisa külm vesi ja lase taignal moodustuda, kui taignapall on peaaegu valmis, lisa juba vahutav pärmisegu. Lase taignal täiesti kokku seguneda.
- Kui taigen on kokku hakanud, siis lisa peene joana oliiviõli ja lase ka sellel ühtlaselt sisse seguneda.
- Viimasena lisa sool ja lase taignal paar minutit sõtkuda, kuni see enam käte külge ei hakka. Kui peale 5 minutit sõtkumist hakkab taigen endiselt väga palju käte külge, lisa 1 spl 00 tüüpi jahu ja lase uuesti seguneda. Kui jääb natuke käte külge, siis on okei.
- Kata kauss toidukilega ning lase umbes 30 minutit kerkida.
- Seejärel jaga taigen neljaks võrdseks osaks ning pane suuremasse vormi, mis on kergelt õliga kaetud.
- Tõsta taigen külmkappi minimaalselt 2h külmkappi puhkama ja arenema – võiks ka tegelt terve ööpäev seal olla – seda rohkem taigen areneb maitselt ja omadustelt.
- Kui hakkad pitsat tegema, siis võta taigen pool h enne alustamist kapist välja, siis on taigent lihtsam vormida.
- Vormi taigen ümaraks kettaks – vaata videost õpetust!
- Kui sul pitsakivi pole, siis toimi nii – pane ahi ülevalt-alt kuumutusega 250°C peale ning jäta pann ilma küpsetuspaberita sinna sisse.
- Pane vormitud põhi küpsetuspaberile!
- Kata pitsa marinara, juustude ja lisanditega – tegelikkuses võid pitsale lisada just seda, mida ise soovid!
- Tõsta pitsa koos küpsetuspaberiga kuumale ahjuplaadile ja küpseta ahjus ca 10 minutit, kuni põhi on ilusti kuldpruun.
- Serveeri koheselt!
Lisa oma arvamus