Mis on punase veini kaste?
Punase veini kaste ehk punaveinikaste on imelihtne ja kiire kaste, mille valmistamine ei nõua väga suurt tehnilist oskust. Punaveinikastme puhul tuleb sisuliselt ainult tegeleda kastme redutseerimise ehk kokkukeetmisega, mis paksendab seda ja muudab selle kreemiseks.
Punase veini kaste – millist veini kasutada?!
Kaste on mul tehtud Chill Out Cabarnet Sauvignon‘i veiniga – aga võid kasutada muud endale sobivat kuiva punast veini (kindlasti midagi kuiva). Nagu ma olen alati öelnud – kui vein on hea ja see vein kõlbab juua, kõlbab ta ka toidu sisse. Kui see juua ei kõlba, siis ei sobi ta ka toidu sisse! Muidugi ei pea Sa antud kastme jaoks ostma kallist veini, mis maksab 20€ pudel, sobib väga hästi ka selline 6-7€ vein.
Mille kõrvale sobib punase veini kaste? Punaveinikaste sobib imeliselt nii veiselihasteigi, veiseliha Wellingtoni moodi, kui ka teiste punaste lihade juurde – part, hirv jne. Kindlasti sobib imeliselt ka VEISEPÕSKEDE lisandiks! Ja kui Sul jääb midagi sellest kastmest üle, siis võid seda nii külmkapis hoiustada kui ka sügavkülmutada ja kasutada järgmisel sobival korral. Külmutades saad seda kasutada ka näiteks maitsestamiseks – kui teed näiteks punast risottot või orsottot, siis külmutatud punase veini kaste sobib ideaalselt maitse lisamiseks sinna juurde.
Antud kogusest peaks tulema umbes 350 ml kastet ja sellest piisab umbes 12le inimesele. Kui see on suur kogus Sinu jaoks, siis tuletan meelde, et retsepti all saad ka kogust vähendada (ja tegelt ka suurendada), kui lähed portsjonite arvu peale ja tõmbad sealt koguseid vähemaks või rohkemaks.
Millega koos süüa punase veini kastet?
Punaveinikaste sobib väga paljude erinevate toitudega, eriti just näiteks punase lihaga – olgu selleks siis imeline BEEF WELLINGTON või siis hoopiski TERIYAKI PARDIFILEE. Ja kindlasti nagu ma juba ka enne mainisin, siis need VEISEPÕSED sobivad samuti ideaalselt selle kastmega. Need veisepõsed on lihtsalt imeliselt pehmed, maitsekad ja ülimõnusad. Isegi professionaalsed kokad kiitsid! 😍
Punase veini kaste
Koostisosad
- 2 šalottsibulat (või 2 punast sibulat)
- 4 küünt küüslauku
- Väike peotäis tüümianit
- 2 oksa värsket rosmariini
- 4 lehte loorberit
- 600 g punast veini
- 500 g värsket kanapuljongit (võid kasutada ka fondi, aga oluline on, et puljong ei tuleks kuubikust, sest seda pole võimalik paksuks keeta)
- 60 g võid
- 15 g oliiviõli
- Soola/Pipart
Juhised
- Viiluta sibul poolkuu kujulisteks viiludeks ning purusta ka küüslauk sinna kõrvale (eriti hea oleks veel kui kasutaksid näiteks steigi praadimisel alles jäänud panni – veelgi rohkem maitset!
- Lisa pannile õli ning prae sibulad klaasjaks, lisa küüslauk, tüümian, loorber ning kuumuta veidi.
- Vala pann üle punase veiniga ning lase keema ning kuumuta kuni umbes ⅓ kuni ¼ veinist on alles.
- Lisa puljong ning kuumuta kuni alles on umbes ½ kogusest.
- Valmis kaste peaks olema korralikult kokku hakanud ning katma ka lusika tagakülje.
- Viimase sammune segame ja sulatame sisse või – pidevalt segades, et või kastmest ei eralduks.
- Maitsesta soola ja pipraga ning sõela abil eemalda üleliigsed tükid (soovi korral võid sibulad sisse jätta, kuid sellisel juhul haki nad väikesteks kuubikutest enne alustamist).
- Serveeri meelepärase lisandiga, kas näiteks steigi või Beef Wellingtoniga.
Lisa oma arvamus